Traffic Safety Tapes and Dispensers
- (169)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (21)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (71)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (7)
- (66)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (29)
- (3)
- (1)
- (5)
- (104)
- (5)
- (1)
- (2)
- (86)
- (1)
- (157)
- (1)
- (2)
- (11)
- (3)
- (5)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (45)
- (1)
- (2)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (327)
- (61)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (103)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (23)
- (1)
- (2)
- (61)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (11)
- (156)
- (66)
- (18)
- (29)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (76)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (4)
- (3)
- (21)
- (24)
- (43)
- (7)
- (34)
- (19)
- (270)
- (3)
- (1)
- (18)
- (4)
- (1)
- (34)
- (3)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (58)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Brady™ Marking Tape Roll: Adhesive Vinyl, Solid Color, Blue
Permanent acrylic adhesive sticks to a wide variety of surfaces
| Color | Fluorescent,Orange |
|---|---|
| Material | Vinyl |
Brady™ ToughStripe™ Die-Cut Floor Marking Number 0
For marking aisle-ways, shipping and receiving docks, distribution, or other areas of your facility
| Height (Metric) | 20.3 cm |
|---|---|
| Displayed Text | Number: 0 |
| Width (English) | 6 in. |
| Material | Polyester |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Finish | Die-cut |
| Adhesive Type | Permanent Rubber-based |
| Height (English) | 8 in. |
Brady™ Aisle Marking Tape Dots - Adhesive Vinyl, Solid Color, White
Permanent acrylic adhesive sticks to a wide variety of surfaces
Brady™ BradyGlo™ High Intensity Anti-Slip Floor Materials
Provides bright, long-lasting afterglow that helps guide people to safety during lights-out evacuation
| Width (English) | 3 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Length (English) | 9 in. |
| Width (Metric) | 7.6 cm |
| Dimensions (L x W) | 22.8 x 7.6 cm (9 x 3 in.) |
Brady™ Marking Tape T-Shaped Divider Marks: Adhesive Vinyl, Solid Color, Black
Permanent acrylic adhesive sticks to a wide variety of surfaces
| Length (Metric) | 15.2 m |
|---|---|
| Length (English) | 50 ft. |
| Material | Vinyl |
Brady™ Identoline™ Underground Tape Roll - Heavy-Duty Polyethylene, CAUTION BURIED RECLAIMED WATER LINE BELOW
Tape gives digging crews a warning of buried lines and cables, allowing a margin of safety between the tape and the buried line
Brady™ Vehicle Conspicuity Tape
The National Highway Traffic Safety Administration requires all trailers larger than 30 inches wide with a minimum gross weight of 20,000 lbs be equipped on the sides and rear with means for increasing their conspicuity. Our vehicle conspicuity tape is the perfect solution for this rule.
| Thickness | 0.022 in. |
|---|---|
| Displayed Text | Blank |
| Length (English) | 50 yd. |
| Packaging Quantity | 50 yd./Roll |
| Material | Retroreflective Sheeting |
| Height (English) | 2 in. |
Brady™ BradyGlo™ Glow-In-The-Dark High-Intensity Obstacle Tapes
Helps ensure safe exit during an emergency situation
| Width (English) | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 15.2 m |
| Length (English) | 50 ft. |
| Packaging Quantity | 1 Roll |
| Width (Metric) | 2.54 cm |
| Dimensions (L x W) | 15.2 m x 2.54 cm (50 ft. x 1 in.) |
Brady™ ToughStripe™ Solid Colored Floor Marking Tapes
For marking aisles, passageways and storage locations
| Thickness | 2 mm |
|---|---|
| Width (English) | 3 in. |
| Length (Metric) | 30.4 m |
| Length (English) | 100 ft. |
| Temperature Range (English) | 0°F to 129°F |
| Material | Polyester |
| Temperature Range (Metric) | -17.7°C to +53.8°C |
| Width (Metric) | 7.62 cm |
| Adhesive Type | Permanent Rubber-based |
Brady™ Marking Tape Roll: Adhesive Vinyl, Solid Color, Yellow
Permanent acrylic adhesive sticks to a wide variety of surfaces
Brady™ Directional Flow Arrow Tape
Provides 360° visibility to the directional flow of the pipe's contents